Sapnų tipai

Sapnai gali būti daugiau nei paprasta smegenų būsena. Galime patirti užsisvajojimus (daydreams), vienadienius sapnus, netgi sapnus, kurie atrodo kaip pranašiški. Kai kurie žmonės sapnuoja sąmoningus sapnus (lucid dreams) – tai ypatingas įgūdis, kurį ne kiekvienas gali įvaldyti. Kai kurie žmonės patiria specifinius pasikartojančius sapnus (Recurring Dreams), o tam tikros ligos gali sukelti naktinius košmarus. Kartais net galime patirti netikrus pabudimus (False Awakenings), kai manome, kad pabudome, bet vis dar sapnuojame. Čia panagrinėsime kai kuriuos iš šių sapnų tipų.
Kokie yra sapnų tipai?

svajojimas - sapnų tipai

Svajojimai (daydreams)

Kadaise buvo manoma, kad svajoti yra tingus užsiėmimas, ir esu tikras, kad dauguma iš jūsų yra gavę priekaištų dėl svajojimo. Tačiau tai yra intensyvus medžiagų apykaitos procesas ir gali būti labai naudingas. Pastaraisiais metais mokslininkai įrodė, kad svajojimas yra esminė žmogaus proto savybė – tokia esminė, kad jis dažnai vadinamas mūsų „numatytuoju” mąstymo būdu.

Svajojimas yra labai svarbi kūrybinio mąstymo priemonė, leidžianti smegenims kurti naujas asociacijas ir ryšius. Taip gali gimti naujų idėjų ar metodų; svajojantis protas gali laisvai užsiimti abstrakčiomis mintimis ir vaizduotės kliedesiais, todėl galime įsivaizduoti dalykus, kurie iš tikrųjų neegzistuoja.

Žmogus miega ir sapnuoja košmarus
Košmarai, kodėl mes sapnuojame košmarus?

Košmarai ir naktiniai siaubai

Tikėtina, kad kiekvienas čia apsilankęs yra patyręs košmarą. Siaubingas sapnas, lydimas emocinio sukrėtimo, dėl kurio sapnuojantysis pabunda ir lieka budrus, košmarai yra gana dažnas reiškinys. Pagrindinis košmaro tikslas yra pažadinti sąmonę – paprastai tam, kad būtų pakeista miego padėtis.

Juos taip pat gali sukelti stresas arba pervargimas. Keista, kad jaunesni nei penkerių metų vaikai košmarus sapnuoja ne taip dažnai kaip vyresni vaikai, o vyresni nei penkerių metų vaikai, regis, košmarus sapnuoja kartą per savaitę.  Tačiau naktiniai siaubai nėra tokie dažni.

Tipiškas naktinio siaubo epizodas paprastai įvyksta per pirmąją miego valandą. Asmuo atsisėdęs lovoje ima šaukti ir atrodo prabudęs, tačiau yra sutrikęs, dezorientuotas ir nereaguoja į dirgiklius. Nors atrodo, kad asmuo prabudęs, jis nesuvokia aplinkinių buvimo ir paprastai nekalba. Asmuo gali blaškytis lovoje ir nereaguoti į kitų žmonių raminimą. Siaubo metu gali padažnėti žmogaus širdies ritmas, jis gali prakaituoti ir sunkiai kvėpuoti.

Mokslininkai nustatė, kad košmarai gali būti naudingi žmogaus protui. Intensyvus baimės ir netikrumo jausmas gali paruošti sapnuojantįjį tragiškam įvykiui arba stresinei situacijai. Košmaras gali ištikti tam, kad susitaikytumėte su traumuojančia praeitimi ir emociškai išsigydytumėte.

Sąmoningi sapnai (lucid dreams)

Kai kurie žmonės, vadinami onironautais arba sąmoningais sapnuotojais, gali kontroliuoti savo sapnų aplinką ir siužetą. Nors sąmoningas sapnavimas viešumos dėmesio susilaukė tik prieš kelis dešimtmečius, sąmoningas sapnavimas nėra modernus atradimas. Pabudimo inicijuoti sąmoningi sapnai (angl. Wake-initiated lucid dreams) įvyksta, kai „miegantysis įeina į REM miego fazę, neprarasdamas budrumo, tiesiai iš nemiego būsenos“. Yra sukurta daug technikų, kurių tikslas – sėkmingai sukelti sąmoningą sapną per WILD metodą. Dauguma šių technikų naudoja įvairius metodus, kurie pakankamai atpalaiduoja kūną bei mąstymą, kad žmogus užmigtų, tačiau neprarandant sąmonės. Yra tam tikri laiko tarpsniai, kuomet ši technika įgyja didžiausią pasisekimo tikimybę. Naudoti šią techniką einant miegoti vakare yra nepatartina dėl to, kad pirmasis sapnų ciklas prasideda tik po 90 minučių po užmigimo, ir išbūti sąmoningam visą šį laiką yra beveik neįmanoma.

pasikartojantis sapnai - ką jie reiškia?

Pasikartojantys sapnai (Recurring Dreams)

Pasikartojantys sapnai yra gana dažni ir dažnai juos sukelia tam tikra gyvenimo situacija arba problema, kuri vis sugrįžta. Šie sapnai gali kartotis kasdien, kartą per savaitę ar kartą per mėnesį. Nepriklausomai nuo dažnumo, pats sapnų turinys mažai skiriasi. Tokie sapnai gali išryškinti asmeninę silpnybę, baimę arba jūsų nesugebėjimą susidoroti su kuo nors jūsų gyvenime – praeityje ar dabar.

Dažniausiai pasikartojančių sapnų temos dažnai būna susijusios su persekiojimu, vandeniu, išbandymais, kritimu ir sapnais apie dantis. Pasikartojantys sapnai paprastai prasideda netikrumo laikotarpiu arba atspindi įtemptą gyvenimo įvykį.

Melagingi pabudimai (False Awakenings)

Ar kada nors galvojote, kad pabudote ir ėmėtės kasdienių rytinių darbų: atsikėlėte, išsivalėte dantis, pavalgėte pusryčius ir išėjote į darbą, tik „vėl” pabudote ir supratote, kad tai, kas ką tik įvyko, tėra sapnas. Šis pojūtis vadinamas klaidingu pabudimu. Kai kurie žmonės gali patirti keturis ar penkis netikrus pabudimus, kol iš tikrųjų pabunda. Pagal šį reiškinį buvo sukurtas filmas „Švilpiko diena” (Groundhog Day).

Apibendrinant galima teigti, kad sapnai liudija neįtikėtiną proto galią ir sudėtingumą. Jie leidžia pažinti mūsų pasąmonę, padeda apdoroti emocijas ir yra mūsų drąsiausios vaizduotės žaidimų aikštelė. Suprasdami skirtingus sapnų tipus, galime geriau įvertinti sudėtingą mūsų naktinių nuotykių paveikslą.

4 1 balsas
Straipsnio įvertinimas

Panašūs straipsniai

4 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus