Kas yra sąmoningas sapnas?

Vaizdiniai sąmoningame sapne atrodė tikri ir galėjote prisiminti kiekvieną smulkmeną. Moksliniais miego ir sapnų tyrimais įrodyta, kad ši sąmoningo sapnavimo būsena atsiranda, kai esate sąmoningas ir išliekate psichiškai žvalus, o sapno vaizdai tęsiasi

Jūs tampate paprastu stebėtoju ir sapnavimo proceso dalyviu. Nors tai skamba keistai ir absurdiškai, tai faktas.


Kas yra sąmoningas sapnas?

SANTRAUKA
Sąmoningas sapnas – tai sapnavimas, kai sapnuojantysis suvokia, kad sapnuoja, ir dėl to gali pajusti, jog vykstantis sapnai yra netikri.

Sąmoningas sapnas
Kas yra sąmoningas sapnas?

Sapnuodami sąmoningus sapnus suvokiate, kad tai, ką matote kaip reginį naktį, yra tik paprastas sapnas. Tai nėra tikrovė. Tai reiškia, kad miegodami suvokiate savo sapnus. Šis sąmoningumas taip pat padeda kontroliuoti tai, kas vyksta sapne.

Sąvoką ” sąmoningas sapnas” pirmą kartą 1913 m. pavartojo olandų psichiatras ir rašytojas Frederikas Van Eedenas. Terminas „aiškus” reiškia proto aiškumą, atpažinimą ir sąmoningumą. (Green, 1968)

Kadangi asmuo suvokia, kad vyksta sapno būsena, šis reiškinys dar vadinamas metakognityviniu mechanizmu. Metakognicija – tai individo gebėjimas suprasti, apmąstyti ir pranešti apie savo psichikos būsenas (Schooler, 2002).


Sąmoningų sapnų ypatumai

Šiuos bruožus nustatė Paulas Tholey ir jie yra veiksniai, lemiantys, kad sapnas būtų laikomas sąmoningu. Tai, pvz:

  • Sąmoningumas arba sąmoningas sapno būsenos suvokimas.
  • Sapnas yra ryškus ir suprantate, kad miegate ir jau esate sapnų pasaulyje
  • Gebėjimas priimti sprendimus dėl sapno
  • Savęs suvokimas
  • Savo atminties funkcijų įsisąmoninimas
  • Gebėjimas suprasti sapno aplinkos detales
  • Sąmoningumas ir sapno prasmės supratimas
  • Sapnuojantysis subjektyviai aiškiai suvokia savo sapno būsenas
  • Sapnuojantysis kontroliuoja sapnų pasakojimus
  • Sapnų proceso metu kyla daug emocijų

Kas sukelia sąmoningus sapnus?

Vis dar neaišku, kokios yra tikrosios sąmoningų sapnų priežastys, nors keli asmeniniai sapnuojančiųjų pranešimai rodo, kad REM miego būsenos metu padidėja smegenų aktyvumas ir veikimas, todėl padidėja sąmoningumas, o tai leidžia sapnuoti tokius sapnus.

Tačiau savaiminį sąmoningą sapnavimą dažniausiai sukelia norų išsipildymas arba poreikis įveikti giliausias sapnuojančiojo baimes.

Tyrimų duomenimis, taip pat nustatyta, kad sąmoningi sapnai yra prefrontalinės žievės, parietalinės žievės ir šoninės vidurinės temporalinės žievės asociacijos rezultatas, o visos šios sritys REM miego metu įgauna super nervinį ryšį, dėl kurio atsiranda tokie sapnai.


Žmogus sapnuoja sąmoningą sapną
Kaip susapnuoti sąmoningą sapną?

Kaip susapnuoti sąmoningą sapną?

Nors sąmoningas sapnavimas nėra labai dažnas reiškinys, daugelis žmonių jį spontaniškai patiria vieną ar du kartus per gyvenimą.

Tačiau yra keletas išskirtinių žmonių, kurie sugeba sukelti sąmoningą sapnavimą ir sureguliuoti savo smegenis taip, kad jos sapnuotų pageidaujamais būdais. Aiškiaregiai naudoja tam tikrus specifinius metodus, kad paveiktų savo smegenis sapnuoti konkretų dalyką.

Jie išmoko savo protą miegant veikti tam tikrais būdais. Šiems žmonėms gali atsiverti vis naujesni ir naujoviškesni būdai tyrinėti sapnus, kuriuos jie mato, ir net dalyvauti tolesnėje sapne vykstančių veiksmų eigoje.

Tai reiškia, kad sapnuotojai ne pasyviai išgyvena savo sapną, o veikiau deda tam tikras pastangas, kad išbandytų, kaip iš tikrųjų viskas veikia sapno būsenoje.

Kai kurios gerai žinomos technikos, galinčios padėti, kaip sapnuoti sąmoningai, yra šios:

Šiltas ir jaukus miegamasis, tinkamas sapnuoti

Norėdami gerai išsimiegoti, pasirūpinkite tinkama erdve, kurioje galėtumėte gerai išsimiegoti, taip pat laikykitės geros miego higienos ir grafiko. Miegamajame turėtų būti tylu, vėsu ir tamsu.

Be to, galite užsidengti akis akių kauke, kad pro jas nepatektų šviesa. Taip pat galima užsikimšti ausis, kad išvengtumėte nereikalingo triukšmo.

Prieš eidami miegoti, galite laikytis raminančių procedūrų, pavyzdžiui, išsimaudyti šiltoje vonioje, nenaudoti elektroninių prietaisų ar net medituoti.

Vesti sapnų dienoraštį

Sapnų dienoraščio rašymas yra geras būdas analizuoti pasikartojančius sapnų epizodus, sapnuose esančius simbolius ir personažus, pasakojimus ir pan.

Šis metodas padeda pažinti savo sapnus ir yra geras rodiklis, kaip teisingai sapnuoti sąmoningą sapną kitą kartą.

Sapnų ženklų supratimas

Kartkartėmis galite peržiūrėti savo sapnų dienoraščio įrašus, kad atpažintumėte panašius aiškių sapnų modelius. Tai padės sužinoti, ar tam tikros temos, žmonės, scenos dažnai kartojasi sapnuose.

Tokia peržiūra padeda geriau suprasti savo vidinę veiklą, pasąmonėje glūdinčius emocinius likučius, kurie gali pasireikšti sapno būsenoje.

Realybės patikrinimai

Realybės patikrinimai – tai įvairios vertinimo priemonės, padedančios analizuoti, ar esate budrus, ar miegate. Šie patikrinimai yra tam tikra proto mokymo priemonių forma, kuri gerina metakogniciją ir padeda pastebėti savo sąmonę.

  • Realybės patikrinimus galite atlikti atlikdami tam tikrus veiksmus kelis kartus per dieną.
  • Galite paklausti savęs klausdami: „Ar dabar sapnuoju?”.
  • Apsižvalgykite aplinkui, kad sužinotumėte, ar sapnuojate, ar ne
  • Atidžiai pastebėkite savo sąmonės lygį ir įsitraukite į artimiausią aplinką, kad sužinotumėte, ar esate budrumo būsenoje, ar ne

Kai kurie įprasti realybės testai, kuriuos galite naudoti norėdami sapnuoti sąmoningą sapną, yra šie:

  • Veidrodžiai – patikrinkite savo atspindį ir nustatykite nenormalumo ar iškraipymo požymius, jei tokių yra
  • Kieti daiktai – galite ranka prispausti stalą, sieną ar bet kokį kitą kietą daiktą ir stebėti, ar ranka į jį įsirėžia. Jei ji patenka į vidų, vadinasi, sapnuojate, bet jei susižeidžiate dėl didelio smūgio, vadinasi, esate budrumo būsenoje
  • Orientavimasis laike – dar vienas realybės patikrinimas gali būti orientavimasis laike. Jei sapnuojate, laikas nuolat keisis, bet jei esate budrus, laikas keisis įprastai; ne keistai
  • Kvėpavimo patikrinimas – tai vienas populiariausių realybės patikrinimų, kuris atliekamas pirštais užspaudžiant nosį ir stebint, ar vis dar galite kvėpuoti. JEIGU galite normaliai kvėpuoti, vadinasi, sapnuojate, o jei ne, esate budrumo būsenoje.

Atsibudimo į lovą technika (WBTB)

Ši populiari lengvo šviesaus sapnavimo technika apima atsibudimą naktį ir grįžimą atgal į miegą po tam tikro laiko pabuvimo budrumo būsenoje. Tai skatina aiškių sapnų tikimybę, nes žadintuvai suplanuojami taip, kad padidėtų tikimybė atsikelti REM miego stadijos metu.

Taikant šią techniką žadintuvą turėsite nustatyti praėjus 5-6 valandoms po to, kai užmigsite. Suskambus žadintuvui, turėsite pabūti budrus 30-6o minučių.

Per šį laiką patariama užsirašyti sapnų siužetus tiek, kiek jų prisimenate. Tada vėl eikite miegoti kaip įprastai.

Pabandykite vėl užmigti

Jei pabudote iš sapno vidury nakties, pasilikite lovoje ir pabandykite vėl užmigti. Jei norite, sapnų dienoraštyje galite užrašyti viską. Tada užmerkite akis ir vėl pabandykite užmigti.

Sutelkite dėmesį į tai, ką anksčiau matėte, ir vėl atkurkite sapną pasąmonėje. Tai technika, dažniausiai naudojama norint sukelti aiškius sapnus.

Mnemoninis sąmoningų sapnų sukėlimas (MILD)

LaBerge’as 1980 m. sukūrė sąmoningo sapno indukcijos tyrimą, kuriame pirmą kartą buvo panaudota indukcijos technika, vadinama MILD, t. y. Mnemonic induction of lucid dreams. Tai pirmasis mokslinis metodas, naudotas atliekant tyrimus apie sąmoningą sapnavimą.

MILD technika pagrįsta perspektyvine atmintimi, kuri padeda nusistatyti ketinimą ką nors daryti vėliau, kai atsiras poreikis.

Vaizdo žaidimai

2006 m. atliktas tyrimas parodė, kad vaizdo žaidimai yra susiję su geresniu sapnų prisiminimu. Šis ryšys nustatytas remiantis prielaida, kad vaizdo žaidimai paprastai susiję su išgalvotais veikėjais, kurie matomi gyvybingame ir dinamiškame pasaulyje, kuriame žaidėjas turi tam tikrą žaidimo kontrolę.

Išorinė stimuliacija

Taikant šį metodą sąmoningam sapnui sukelti naudojami tam tikri išoriniai dirgikliai, pavyzdžiui, mirksintis šviesos signalas. Jei norite, galite jį nustatyti praėjus kelioms valandoms po to, kai pirmą kartą nueinate miegoti, arba nustatyti, kad jis įsijungtų kas valandą.

Kaip ir garsiniai bei lytėjimo dirgikliai, šviesos signalas gali priversti sapnuojantįjį suvokti, kad jis sapnuoja.

Prieš užmigdami venkite leisti laiką prie elektroninių priestaisų

Bent valandą prieš eidami miegoti turėtumėte išjungti visus elektroninius prietaisus. Susikurkite ramią ir taikią miego rutiną, kuri padėtų atsipalaiduoti.

Atsipalaidavęs kūnas reiškia atsipalaidavusį protą, o tai didina melatonino (miego hormono), kuris padeda gerai išsimiegoti, kiekį.


Lucid dream - žmogus miega ir sapnuoja sąmoningą sapną

Sąmoningo sapnavimo privalumai

Nustatyta, kad budriame gyvenime sąmoningi sapnai turi daugybę privalumų. Jie turi gydomąjį poveikį. Keletas iš jų aptariami čia:

  • Mažiau nerimo ir geresnė emocijų kontrolė
  • Gerėja motorikos įgūdžiai
  • Lavina problemų sprendimo gebėjimus
  • Išsklaido fobijas ir nerimą
  • Didina kūrybiškumą
  • Lavina savianalize
  • Saviugdos priemonė

Sąmoningo sapnavimo pavojai

Yra tam tikrų dažno sąmoningo sapnavimo trūkumų, kuriais reikia pasirūpinti, norint pasinaudoti jo teikiama nauda. Kai kurie iš jų yra šie:

  • Sąmoningas sapnavimas gali pabloginti miego kokybę ir sukelti kitų miego problemų.
  • Kartais žmonės gali jaustis įstrigę savo sąmoninguose sapnuose ir jiems gali būti sunku pabusti, tačiau iš tiesų tai tėra mitas.
  • Dažniausias miglotų sapnų trūkumas, apie kurį praneša pacientai, yra miego paralyžius. Tai negalėjimas sapnuojant judinti įvairių kūno dalių.
  • Kaip ir bet kuris kitas sapnas, taip ir sąmoningas sapnavimas gali būti susijęs su baimės elementu, tačiau ši patirtis nėra tokia bauginanti, nes sapnuojantysis žino, kaip kontroliuoti emocijas.
  • Sąmoningų sapnų metu emocijos būna įvairios.
  • Žmonės, kenčiantys nuo psichozinių sutrikimų, pavyzdžiui, šizofrenijos, bipolinių sutrikimų ar ūmios depresijos, turėtų vengti sąmoningo sapnavimo, nes pamiršta ploną ribą tarp realybės ir vaizduotės.

Kaip pabusti iš sąmoningų sapnų?

Kai kurie išbandyti būdai, kaip pabusti iš sąmoningų sapnų:

  • Šaukitės ko nors pagalbos šaukdamiesi ar rėkdami sapnuose. Tai signalizuoja jūsų smegenims, kad laikas pabusti. Kartais tai pažadina jus ir realybėje
  • Jei žinote, kad tai tik sapnas, kad ir koks nemalonus jis būtų, pabandykite tęsti miegą kaip įprastai, kad atsikeltumėte tinkamu laiku.
  • Pakartotinis akių mirksėjimas, kai sapnuojate, iš tikrųjų gali jus pažadinti

Apibendrinimas Ekus.lt

Sąmoningi sapnai šiek tiek pranoksta įprastą sapnavimą, nes leidžia sapnuojančiajam orientuotis sapnavimo procese ir kuo aiškiau prisiminti sapno temos nuotrupas.

Jis gali būti naudojamas kaip terapija ir gydyti būkles, susijusias su potrauminio streso sutrikimu (PTSS) ir nerimu. Galite išbandyti įvairias technikas, kad sukeltumėte tokią užburiančią patirtį, tačiau saugokitės ir jos trūkumų.

4.8 4 balsų
Straipsnio įvertinimas

Panašūs straipsniai

4.8 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus